Wietnam – Informacje Ogólne

Wietnam położony jest w Azji Południowo-Wschodniej.
Stolica: Hanoi.
Powierzchnia: 331 212 km².
Język urzędowy: wietnamski.
Waluta: dong wietnamski (VND).
Wiza: jest wymagana.
Lotnisko: Noi Bai znajduje się 45 min. jazdy od Hanoi.
Państwo podzielone jest na 58 prowincji, te zaś dzielą się na dystrykty. Kraj graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Dzieje Wietnamu naznaczone są wieloletnią okupacją obcych mocarstw, które odcisnęły bolesne piętno na historii kraju, ale również pozostawiły olbrzymią spuściznę kulturową. Rdzenni mieszkańcy kraju to Wietnamczycy, lud Tai z południowych Chin, i Indonezyjczycy. W Wietnamie nie ma jednej oficjalnej religii. Znajdziemy tam buddyzm (70%), konfucjonizm, taoizm a także animizm (najstarsza religia w Wietnamie). Katolicy stanowią około 10% ludności.

Wietnamczycy są bardzo pracowici. Dzień roboczy trwa bardzo często około 12 godzin i zaczyna się jeszcze przed wschodem słońca. W Wietnamie kult przodków jest bardzo silny. W wielu domach i świątyniach stoją ołtarzyki przeznaczone dla kultu przodków. W rocznicę śmierci, w święta a także w czasie rodzinnych uroczystości składa się przodkom ofiary z owoców czy słodyczy.

SAVOIR – VIVRE
1. Nie należy chodzić w zbyt skąpych strojach. W ten sposób okazujemy szacunek dla miejscowych i i ich tradycji. Do świątyni nie wolno wchodzić w szortach lub minispódniczce. Nie wolno także przechodzić przed osobą pogrążoną w modlitwie.

2. Nie powinno się fotografować ludzi bez ich zezwolenia. Jest to traktowane jako naruszenie prywatności a często także wynika z przesądów.

3. Nie należy tracić panowania nad sobą, złościć się, podnosić głosu publicznie, ponieważ w życiu codziennym wielu mieszkańców Wietnamu kieruje się tradycją buddyjską. Nawet zły los przyjmowany jest ze spokojem i pogodą ducha. Ludzie rozzłoszczeni lub w złym nastroju traktowani są z niechęcią lub w najlepszym wypadku ze zdziwieniem.

4. Należy zwracać uwagę na język ciała. Muzułmanie, hinduiści i buddyści używają lewej ręki wyłącznie do czynności higienicznych. Oznacza to, ze nigdy lewą ręką nie wskazują, nie podają nią przedmiotów ani jedzenia a także nie dotykają nią innych ludzi. Głowa to najświętsza część ciała i nie powinno się dotykać niepotrzebnie głowy innej osoby (np. głaskać dzieci). Najbrudniejsze są stopy. Wchodząc do świątyni lub czyjegoś domu należy zdjąć obuwie.

W Wietnamie byłam z Pawelcem i dwojgiem znajomych w 2010 roku. Był to pierwszy i ostatni raz kiedy byliśmy w podróży ze znajomymi. Ja wolę zwiedzać po swojemu, tak jak chcę i lubię. To była pierwsza nasza tak daleka podróż. Było wiele obaw jak sobie poradzimy.
Teraz już wiem, że zawsze sobie jakoś poradzimy. Dzięki tej podróży zakochałam się w Azji i w jej krajobrazach, w gwarze ulicznym, ćwiczeniach tai-chi nad brzegiem jeziora Hoan Kiem, widokiem ludzi spacerujących wieczorem w piżamach, sprzedawcach róż i goździków, morzu motorków i w stożkowych kapeluszach.

Azja południowo-wschodnia uważana jest za raj dla smakoszy. Widać ja do smakoszy się nie zaliczam, bo z jedzeniem miałam olbrzymi kłopot. Większość potraw przyrządzana jest na bazie ryżu, ryb i wieprzowiny, z dodatkiem mięty, kolendry, sosu rybnego i chili. Niby wszystko ok ale jakoś nie smakowało mi to jedzenie.

Motto Wietnamu:
„Niezależność, Wolność, Szczęście.”

CIEKAWOSTKI
1. Kraj zamieszkuje ok. 100 Polaków.

2. Nguyen to zarówno imię jak i nazwisko, które nosi aż 70% Wietnamczyków.
3. Płaca minimalna w zależności od regionu waha się od około 373 zł do około 538 zł miesięcznie.
4. Kobiety na emeryturę mogą iść w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.
5. Drzewem narodowym jest bambus.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Wietnam

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!