Pekin, Chiny 2013

Ta podróż to dawne dzieje (czerwiec 2013 r.) ale ja nadal pamiętam to okropne lądowanie w Pekinie. Pogoda była fatalna, ciężkie, szare chmury rozświetlały co chwilę szalejące dookoła pioruny. Po wylądowaniu, gdy ledwo wsiedliśmy do taksówki, zalała nas ściana deszczu. W życiu nie widziałam takiego deszczu. Wszystkie samochody stały w gigantycznym korku. Nie trwało to jednak zbyt długo. Nocowaliśmy w polskiej ambasadzie w Pekinie, która położona jest w dzielnicy ambasad. Dawało mi to poczucie bezpieczeństwa w tym dalekim kraju. Najbardziej rozczarowana byłam pogodą. Praktycznie przez cały pobyt (za wyjątkiem dwóch dni) padał drobny deszcz. Było ciepło ale bardzo wilgotno. Niezależnie od pogody miałam to szczęście, że mogłam zobaczyć kraj zaliczany do najstarszych cywilizacji świata, kolebkę feng shui i konfucjanizmu, poznać jedną z najlepszych kuchni świata oraz zobaczyć piękne świątynie i Chiński Mur.

Chiny szczycą się bogatą historią, liczącą około 5000 lat, choć najwcześniejsze przekazy mają charakter mitologiczny. Według mitologii założycielem Państwa Środka był Żółty Cesarz (Huangdi), który walczył z barbarzyńcami, a do tego wynalazł m.in. kalendarz i cegłę, był tez twórcą sztuki budowania łodzi i nakazał spisywać dzieje kraju. Jego małżonka z kolei uprzędła pierwszą nić jedwabną. Najstarsze chińskie dynastie to Xia, Shang i Zhou.

Chińczycy uwielbiają kontakty społeczne. Rankiem można spotkać grupy ludzi ćwiczących tai chi, wspólnie biegających staruszków, ludzi tańczących, śpiewających lub grających w szachy. Rowery, skutery, samochody, zatłoczone autobusy i metro to codzienny widok. Najważniejszym wydarzeniem dnia jest kolacja. Po niej mieszkańcy zazwyczaj wychodzą na ulicę, by spotkać się ze znajomymi na plotki i wspólne biesiadowanie. Młodzi ludzie często spotykają się w parkach i kawiarniach. Bardzo podobnie było w Wietnamie.

Gigantyczne, bogate budowle kontrastują z biednymi uliczkami.

Trzy wielkie religie i systemy filozoficzne Chin to taoizm, konfucjanizm i buddyzm. W filozofii taoistycznej brak osobowego pojęcia boga. Główne znaczenie ma duchowy rozwój człowieka. Taoizm głosi harmonię świata i występujących w nim dwóch przeciwstawnych sił: jin i jang. Konfucjanizm jest systemem filozoficzno-etycznym, a także doktryną państwową. Miał bardzo duże znaczenie w ukształtowaniu się cech chińskiego społeczeństwa. Konfucjanizm głosi, że należy przestrzegać obowiązków wynikających z hierarchii społecznej oraz zachowywać tradycję. W Chinach praktykuje się głównie mahajanę a w Tybecie buddyzm tybetański.

Pekin (Beijing) czyli Północna Stolica jest siedzibą władz politycznych i głównym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, naukowym i kulturalnym. Historia tego miasta sięga czasów prehistorycznych. W mieście odkryto czaszkę człowieka pekińskiego sprzed 750 tysięcy lat.

Chińczycy, budując miasta, myśleli o zachowaniu ładu kosmicznego i postrzegali świat jako kwadrat, dlatego miasto podzielono na kwadraty.

W Pekinie i okolicy zobaczyć możemy:
1. Zakazane Miasto Gugong.
2. Plac Tiananmen.
3. Świątynię Nieba.
4. Pałac Letni.
5. Yonghe Gong.
6. Wielki Mur Chiński.
7. Grobowce dynastii Ming.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Chiny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!