Spacerownik Warszawski, 01/04/2018

selfp

Zoli i Mátyás to przyjaciele z Budapesztu, którzy odwiedzili nas w tegoroczne Święta Wielkanocne. Niestety pogoda nie dopisała, jednak jak mówi Zoli pogoda nie jest ważna, życie jest cudowne tak po prostu. Celebrujmy zatem to optymistyczne podejście i cieszmy się tym warszawskim spacerkiem. Wiosna nieśmiało czeka za rogiem.

Mátyás jest w Warszawie pierwszy raz, więc trzeba było pokazać polski Wersal. Królowa Marysieńka napisała o nim ” Nie krulewsky to budynek”. W tamtych czasach uchodził za uboższy od podparyskich domów mieszczan i urzędników, ale za sprawą Sobieskiego stał się okazałą rezydencją królewską. Wielka rozbudowa sprawiła, że powstała barokowa budowla łącząca w sobie elementy staropolskiego dworu szlacheckiego i włoskiej willi oraz francuskiej rezydencji podmiejskiej. Pałac nazwano Villa Nouva, a później spolszczono na Wilanów. W skład 45-hektarowego obszaru wchodzi także romantyczny angielski ogród krajobrazowy, ogród różany, park angielsko-chiński z Górą Bachusa i stawem a także urokliwy zakątek zwany Gajem Akademosa. By nacieszyć się urokiem ogrodu najlepiej przyjechać tutaj gdy wszystko kwitnie. Zapraszamy ponownie latem.

Trzej Muszkieterowie …

Historia Łazienek Królewskich związana jest z Jazdowem, gdzie w XIII w. znajdowała się siedziba książąt mazowieckich. Po włączeniu Mazowsza do Korony Jazdów stał się własnością królowej Bony. Wybudowano tu wtedy drewniany dwór i urządzono zwierzyniec.  Marszałek wielki konny Stanisław Lubomirski  w lesie będącym pozostałością zwierzyńca wystawił dwa pawilony: ermitaż i łazienkę. W 1764 r. Jazdów stał się własnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król ten był wielkim miłośnikiem sztuki i wraz z zespołem architektów, dekoratorów, malarzy i rzeźbiarzy zaprojektował swoja nową letnia rezydencję. Dawny zwierzyniec przekształcono w park ozdobiony rzeźbami, a łazienkę Lubomirskiego przebudowano na pałac Na Wodzie – tam mieszkał król i tam odbywały się słynne „obiady czwartkowe”, na których spotykały się wybitne osobowości polskiego oświecenia. Poza tym postawiono budynki: Biały Dom, pałac Myślewicki, Wielką Oranżerię z teatrem, Wielką Oficynę, Wodozbiór, Teatr na Wyspie … W 1817 r. Łazienki stały się własnością carów rosyjskich. Wybudowano wówczas Nową Pomarańczarnię, Świątynię Diany i Świątynię Egipską oraz cerkiew, która została rozebrana po I wojnie światowej. W 1939 r. podczas obrony Warszawy Łazienki Królewskie zostały poważnie zniszczone. Po upadku powstania warszawskiego Niemcy podpalili wnętrze pałacu Na Wodzie. Spłonął wtedy cały wystrój.  W Łazienkach stoi pomnik Fryderyka Chopina , wystawiony w 1926 r. Przetopiony przez Niemców w czasie wojny, po jej zakończeniu został zrekonstruowany. W sezonie letnim przed pomnikiem odbywają się koncerty chopinowskie.

Po spacerze przyszła pora na obiad. Restaurację wybrali chłopcy Dawne Smaki – Kulinarne Tradycje Polski. Było pysznie i było zabawnie. Bardzo polecamy to miejsce.

Moje polędwiczki i Pawła pierogi.

Kawaaa bo ja bez kawy żyć nie mogę. W ten świąteczny czas trudno spotkać Polaka, wszędzie sami obcokrajowcy. Święta w Polsce są raczej spędzane w gronie rodziny.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie 😉

Pozdrawiam;)
Gosia

Film nr 1

Film nr 2

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!