Kefalos i Ogród Hipokratesa

W południowo-zachodniej części wyspy Kos leży charakterystyczny cypel ze stromym klifem, zwany półwyspem Kefalos. Właśnie tam znajdowała się antyczna stolica Aspylea. Moim zdaniem Kefalos jest najpiękniejszym miejscem na wyspie. Gdy stoisz na klifie czujesz, że jesteś wolny i możesz wszystko …

Kościół Agios Nicolaos na wyspie Kastri

Widok na zatokę Kamari

Pasieka

Najcudowniejsze miejsce jakie widziałam. Po skałach było słychać dzwonki kóz i owiec. Zero ludzi, bezkresna przestrzeń, słońce, ciepły wiatr, morze. Wszystko co kocham. Na zdjęciach nie widać, ale tego dnia byłam bardzo chora. Przeziębienie mnie męczyło okrutnie, ból w klatce piersiowej, ból głowy i katar. Byłam przekonana, że mam zapalenie oskrzeli, jednak następnego dnia już było znacznie lepiej.

Zatoka Kamari zaliczana jest do najpiękniejszych w całej Grecji, a znajdujące się tam plaże uważane są za najładniejsze. Te plaże to: Camel, Paradise Beach, Agios Nikolaos, San Beach, Agios Theologos, Xerokampos, Laggades. Osadę portową tworzą dwie miejscowości: Kamari i Agios Stefanos. W pierwszej znajduje się przystań a druga to turystyczne kąpielisko.

Ruiny zamku Kefalos

Największą miejscowością jest położona na wzgórzu wioska Kefalos. W pobliżu zobaczyć można stary wiatrak i ruiny zamku Kefalos.

Stary wiatrak

Plaża Camel

Paradise Beach

Nie można wyjechać z Kos bez choćby małego słoiczka miodu tymiankowego. Ja miód uwielbiam i jem go niemal codziennie na śniadanie. Taki sklep to dla mnie raj 🙂

Ogród Hipokratesa to bardzo spokojne miejsce pachnące ziołami. Zioła rosną na całej wyspie, w szczególności na zboczach góry Dikeos. W mitologii greckiej istnieje całe mnóstwo odniesień do świata roślin. Drzewko oliwne było darem Ateny dla ludzi. Gałąź winorośli należała do atrybutów Dionizosa. Wśród drzew bardzo charakterystyczne są palmy, jako że w cieniu tego drzewa urodził się Apollo. Na wyspie znajdziemy sporo drzew o nietypowych kształtach, np. sosny powykrzywiane przez silny wiatr, uporczywie trzymające się skał. W ogrodzie Hipoktaresa jest alejka, w której rosną różne zioła i każde jest opisane. Możemy dowiedzieć się przy jakich dolegliwościach jest pomocne. Najbardziej podobał mi się zapach ziół unoszący się w powietrzu.

W 460 roku p.n.e. na Kos urodził się najsłynniejszy mieszkaniec wyspy – Hipokrates, twórca medycyny i szkoły lekarskiej. Od lipca do sierpnia na Kos odbywa się Festiwal Hipokratesa. Hipokrates uczył się zawodu medyka od swojego ojca Heraklidesa, który leczył pacjentów za pomocą dobrze dobranej diety i masażu ciała przy użyciu ziół i olejków. Jego teorie są uznawane za podstawy medycyny sportowej, jako że doceniał wpływ gimnastyki na zdrowie i zalecał swoim pacjentom długie spacery. Hipokrates zwrócił szczególna uwagę na higienę i dietę, jako czynniki wpływające na zdrowie. Udowodnił, że choroby nie są skutkiem gniewu bogów czy opętania demonów, ale naturalnymi przypadłościami. Zalecał kontrolować puls, wygląd skóry, gorączkę, mocz i inne wydzieliny z ciała. Wierzył w uzdrawiającą moc natury i zdolność ciała do regeneracji. Jego nauki wciąż pozostają aktualne.

W takim pomieszczeniu odbywało się leczenie na podstawie snów. W starożytności wiara w sny była bardzo rozpowszechniona, a interpretacje snów miały wpływ na decyzje osobiste, polityczne i ekonomiczne. Grecy mieli najwięcej do powiedzenia na temat snów. Szanowali swoje sny, wierzyli, że są to przesłania od bogów, że przepowiadają przyszłość, są sposobem leczenia chorób, pozwalają rozmawiać z umarłymi. Grecy położyli podwaliny pod niemal wszystkie dziedziny sztuki i nauki, kultury materialnej i duchowej. Przewyższali inne, współczesne im narody śmiałością i ruchliwością intelektualną, bystrością obserwacji i umiejętnością prawidłowego wyciągania wniosków.

Pod tym drzewem goście częstowani są herbatką tymiankową.
Może to ona mnie uleczyła 🙂

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Grecja

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!