Kolejna zima przyszła, więc pomyślałam, że pora przypomnieć nasz wypad w Bieszczady. Był to najfajniejszy wyjazd zimowy, na jakim do tej pory byłam. Ja jestem bardzo ciepłolubna i prawda jest taka, że okres późnej jesieni i zimy najchętniej bym przespała. Mam problem z niskimi temperaturami. Marznę okrutnie. Jednak zimowe widoki, zwłaszcza te w słoneczne dni są bajeczne.
Bieszczady to część Beskidów Wschodnich i południowo-wschodni przyczółek polskich Karpat. Dzielą się na Bieszczady Zachodnie, położone na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji oraz na Bieszczady Wschodnie należące wyłącznie do Ukrainy. Bieszczady to rozległa kraina, u mnie na zdjęciach kraina śniegu, w której nadal możemy znaleźć dziewiczą przyrodę. Niewysokie góry z rozległymi widokami, malutkie wioski ze zdziczałymi sadami i bojkowskie cerkwie tworzą tam malowniczy krajobraz. Ostoja ciszy …
Sanok to urocze miasto położone na wyniosłym wzgórzu nad Sanem. Nad stromą skarpą stoi niepozorny zamek i budynki starówki. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Historyczne ze zbiorem ikon karpackich. Na małomiasteczkowym rynku zabudowanym niskimi kamienicami dominuje XIX – wieczny ratusz i zespół klasztorny Franciszkanów. Stromymi uliczkami dojdziemy do wzgórza Aptekarza ze śródmiejskim parkiem i kopcem Mickiewicza.
Wieczorem wracaliśmy przemarznięci (ja na pewno) do hotelu na ciepłą kawę, tudzież inne przyjemności. Załapaliśmy się nawet na imprezę okolicznościową. Filmik na końcu wpisu. Co by nie mówić ludzie najlepiej bawią się przy muzyce disco polo. Ja generalnie nie słucham takiej muzyki ale nie przeszkadza mi ona. Nawet są może dwie piosenki, które lubię 🙂 …
Ruiny klasztoru w Zagórzu zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Chyba najbardziej ze względu na przepiękne położenie i cudowne widoki. Warowny klasztor Karmelitów Bosych zbudowany został w początkach XVIII w. na wzgórzu nad Osławą. Sto lat później spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Pałac w Lesku
Największa w Polsce zapora nad Soliną mierzy 664 m długości i 82 m wysokości. Solina żyje w sezonie letnim, zimą wszystko zamiera. Przez tamę biegnie spacerowa promenada łącząca brzegi ogromnego akwenu. Roztaczają się z niej widoki na zalew i całą okolicę.
Z Bieszczadami kojarzą mi się najbardziej połoniny i charakterystyczne drewniane cerkwie.
Lodowe wodospady
Cerkiew w Szczawnem
Pozdrawiam 🙂
Gosia
Bardzo miło się zwiedza swiat ale nie mozna zapominac, że nasz Kraj jest również piękny i pełny cudownych miejsc. Bieszczady sa piękne o kazdej porze roku. Polecamy:)